Mazury - Absolutnie wszystko o Mazurach. Noclegi, czarter, Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia, Mazury, Mazury, naszego serwisu. e-Mazury.com.pl
Przewodnik, Sztynort, Mazury, Przewodnik, Sztynort, Mazury, Przewodnik, Sztynort, Mazury, Przewodnik, Sztynort, Mazury, Przewodnik, Sztynort, Mazury,
  
  
  
  
  
   
REKLAMA

PRZEWODNIK - LEŚNICZÓWKA PRANIE

MUZEUM K.I. GAŁCZYŃSKIEGO
LEŚNICZÓWKA PRANIE

tel./fax 87 4256 248
Czynne: 9:30 - 17:00
W poniedziałki, wtorki i dni poświąteczne muzeum nieczynne.

Leśniczówka Pranie, Muzeum, Gałczyński, Przewodnik, Mazury
fot. e-Mazury.com.pl

W przepięknej okolicy tuż nad Jeziorem Nidzkim położona jest słynna LEŚNICZÓWKA PRANIE. Do miejsca tego wiedzie kilka szlaków. Żeglarze mogą dotrzeć przepływając część jeziora nidzkiego i cumując przy pomoście który jest na przeciwko leśniczówki.

Leśniczówka Pranie, Muzeum, Gałczyński, Przewodnik, Mazury
fot. e-Mazury.com.pl

Jadąc samochodem za 3 km za Rucianem trzeba skrecić w lewo i po kilku km dojeżdża się do Leśniczówki. Do muzeum prowadzą także szlaki piesze z Rucianego i Krutyni oraz trasa rowerowa z Rucianego.

Leśniczówka Pranie zostałą zbudowana okolo roku 1880. Swą sławę zawdzięcza licznym pobytom Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (1905-1953), który po raz pierwszy zagościł w leśniczówce w roku 1950(leśniczym w tym okresie był Stanisław Popowski). To właśnie tutaj poeta stworzył takie dzieła jak: Kronika Olsztyńska, Wit Stwosz, Niobe, Ezop świeżo malowany, cykl Pieśni.

Leśniczówka Pranie, Muzeum, Gałczyński, Przewodnik, Mazury
fot. e-Mazury.com.pl

W 1980 roku córka Gałczyńskiego, Kira Gałczyńska(autorka wielu książek, w tym Mazurskich szlaków Gałczyńskiego) otworzyła w leśniczówce muzeum ojca i przez wiele lat była kustoszem.

Poniemiecka leśniczówka położona jest na niewielkiej polance otoczonej przez las. Jest to niewielki budynek z czerwonej cegły z drewnianą werandą, obrośnięty przez dziką winorośl. Wewnątrz został odtworzony warszawski gabinet Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W muzeum zgromadzono listy do ukochanej Natalii, zdjęcia, rękopisy utworów. W sezonie wakacyjnym (lipiec, sierpień) odbywają się tu koncerty muzyki poważnej, które są połączone recytacją wierszy poety. Spotkaćtu można i usłyszeć wybitnych artystów polskiej estrady. Od lat Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego jest niekwestionowanym centrum kultury nie tylko Gminy Ruciane-Nida, ale całego powiatu piskiego.


 

 

 


Strona główna | O FirmieOgłoszenia | Reklama | Praca | Kontakt | e-mail
sprzęt rehabilitacyjny . sprzęt rehabilitacyjny . sprzęt rehabilitacyjny . sklep rehabilitacyjny . sprzęt laboratoryjny . sprzęt medyczny . sprzęt rehabilitacyjny . defibrylator . sprzęt szpitalny . sprzęt laboratoryjny . pulsoksymetr . spirometr . spirometry . aparat do krioterapii . waga medyczna . piłka do ćwiczeń . taśma do ćwiczeń . masaż limfatyczny . drenaż limfatyczny . bezdech senny . waga lekarska . masażer . destylator . krioterapia . Zakopane . wagi . Kaszuby . Viva Maria . stół do masażu . waga sklepowa . pulsoksymetry . poręcze do nauki chodzenia . aparat ekg . sprzęt do fizykoterapii . noclegi nad morzem . meble medyczne . waga hakowa . negatoskop . detektor tętna płodu . krzesła do poczekalni
Copyright C 2003