Mazury - Absolutnie wszystko o Mazurach. Noclegi, czarter, Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia, Mazury, Mazury, naszego serwisu. e-Mazury.com.pl
Wiadukty Stańczyki, Mosty, Mazury Wiadukty Stańczyki, Mosty, Mazury Wiadukty Stańczyki, Mosty, Mazury
  
  
  
  
  

Polecamy inny serwis internetowy z takimi produktami jak szafy medyczne. Dobrze wyposażony gabinet to podstawa, dlatego też dobra szafa medyczna to podstawa. Polecamy profesjonalne wyposażenie gabinetu spirometrii. Posiadamy szeroki wybór urządzeń: spirometr cena. Do pomiaru saturacji polecamy też wysokiej jakości produkty. W tym miesiącu polecamy pulsoksymetr cena. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony www.
   
REKLAMA

PRZEWODNIK - MOSTY STAŃCZYKI - WIADUKTY

Nazywane poetycko "Wiaduktami Północy", dwa majestatyczne mosty, przywodzące na myśl rzymskie akwedukty, leżą nieopodal wsi Stańczyki, na skraju Puszczy Romnickiej. Ich rozmiary są imponujące: 180m długości i 31,5m wysokości, liczonej od powierzchni przepływającej pod nimi rzeki Będzianki. Były częścią lini kolejowej łączącej Gołdap z Żytkiejmami (Prusy Wschodnie z Królewcem). Pierwszy z równoległych mostów zaczęto stawiać przed wybuchem I wojny światowej, budowę drugiego zakończono dopiero w 1926 roku. Są względem siebie doskonale równoległe. Ich doskonałe proporcje, klasyczne łuki i smukłe filary zdają się potwierdzać twierdzenie, że zaprojektowali je architekci włoscy.

Wiadukty Stańczyki - fot. e-Mazury.com.pl
fot. e-Mazury.com.pl

Budowa wiaduktów tak monumentalnych uwarunkowana była raczej przeslankami propagandowymi, niż wymogami środowiskowymi- dolina Będzianki jest w tym miejscu szczególnie stroma, jednakże gdyby przesunąć położenie wiaduktów o zaledwie kilkaset metrów, jej zbocza byłyby o wiele mniej spadziste, a zatem mosty mogły by być niższe.

Wiadukty Stańczyki - fot. e-Mazury.com.pl
fot. e-Mazury.com.pl

Sama konstrukcja wiaduktów jest od lat przedmiotem sporów budowniczych, inżynierów i pasjonatów tego obiektu. Według wielu źródeł beton zosał uzbrojony nie żelazem, ale balami z drewna. Dowodem tej tezy ma być widoczny taki właśnie drewniany bal, wystający z jednego z wiaduktów. Jest to jednak mało prawdopodobna hipoteza- drewno jest wprawdzie wytrzymałym materiałem, ale wątpliwe jest aby wytrzymało ciężar betonu. Wystający bal jest prawdopodobnie pozostałością szalunku.

Z najbliższą okolicą wiaduktów łączy się niezwykle tajemnicza historia o zniknięciu jeziora.
31 maja 1926r, podczas ogromej burzy , Jezioro Tobellus (zwane też Jeziorem Stańczyki) po prostu zniknęło. Ten niezwykły efekt spowodowany został wybuchem gazu błotnego, tworzącego się na dnie jeziora. Podczas burzy ciśnienie spadło, powodując jego eksplozję. W rezultacie z jeziora wystrzelił wielki słup wody zmieszanej z błotem i grudami gleby. Naztępnie te kawałki ziemi opadły na tafle wody, szczelnie ją pokrywając. Jezioro stało sie niewidoczne na kilka tygodni, bo tyle czasu trwało opadanie ziemi na dno.


 

 

 


Strona główna | O FirmieOgłoszenia | Reklama | Praca | Kontakt | e-mail
Copyright C 2003