Mazury - Absolutnie wszystko o Mazurach. Noclegi, czarter, Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia, Mazury, Mazury, naszego serwisu. e-Mazury.com.pl
Przewodnik, Twierdza Boyen, Mazury, Przewodnik, Twierdza Boyen, Mazury, Przewodnik, Twierdza Boyen, Mazury, Zabytki, Twierdza Boyen, Mazury, Przewodnik, Twierdza Boyen, Mazury,
  
  
  
  
  
   
REKLAMA

PRZEWODNIK - TWIERDZA BOYEN

Twierdza Boyen to doskonale zachowany przykład pruskiej fortyfikacji. Zbudowana została na przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno, na zachód od Giżycka, przy drodze łączącej to miasto z Olsztynem i Kętrzynem. Był to obiekt o dużym znaczeniu strategicznym dla Prus Wschodnich, ponieważ zabezpieczał wschodnią granicę tego państwa przed Rosją Carską i ochraniał drogę prowadzącą do Królewca.

Twierdza Boyen - fot. e-Mazury.com.pl
fot. e-Mazury.com.pl

Wzniesiona została w latach 1844-1856, a do końca XIXw sukcesywnie rozbudowywana, swoją nazwę zawdzięcza Hermanowi von Boyen, inicjatorowi budowy tego obiektu. Twierdza zbudowana jest na planie sześcioramiennego wieloboku o powierzchni 100 hektarów , ograniczonego sześcioma bastionami.

Twierdza Boyen - fot. e-Mazury.com.pl
fot. e-Mazury.com.pl

Trzy z nich ochrzczone zostały imionami generała von Boyen- Herman, Leopold, Ludwik, nazwy pozostałych natomiast zaczerpnięte zostały z jego rodowego hasła- Recht (Prawo), Schwert (Miecz) i Licht (Światło). Całość otoczona jest ponad dwukilometrowym murem ceglasto kamiennym wyposażonym w strzelnice karabionwe; tzw murem Carnota, wałem ziemnym oraz fosą.

Twierdza Boyen - fot. e-Mazury.com.pl
fot. e-Mazury.com.pl

Prowadzą do niej 2 drogi - od strony Giżycka i Kętrzyna, zakończone 2 bramami, nazwanymi odpowiednio Giżycką i Kętrzyńską. Oprócz nich obiekt wyposażony został w dwie bramy pomocnicze- Prochową i Wodną z mostem zwodzonym i przystanią wodną. Jednakże kiedy w 1868 roku Giżycko uzyskało połączenie kolejowe, przystań ta została zasypana a na jej miejsce utorzono nasyp z torami kolejowymi. Wewnątrz znajdują się arsenał, schrony koszarowe, laboratorium prochowe, budynki ćwiczeń, studnie, stajnie, stacja gołębi pocztowych oraz inne budynki.

Twierdza Boyen - fot. e-Mazury.com.pl
fot. e-Mazury.com.pl

Podczas I wojny światowej, w sierpniu 1914r na terenie przylegającym do twierdzy miało miejsce ostre starcie Niemców z Rosjanami. Pomimo oblężenia, dowodzący twierdzą pułkownik Busse odmówił poddania się- skuteczna obrona zmusiła wrogie wojska do wycofania się. Twierdza została zdobyta dopiero zimą 1945r przez wojska białoruskie, które zajęły ją nie oddając ani jedego strzału. W okresie międzywojennym i II wojny światowej, Twierdza Boyen weszła w skład Giżyckiego Rejonu Umocnionego; na jej terenie utworzono obóz jeniecki i szpital polowy. Po zakończeniu wojny zajęta była przez Wojsko Polskie, a w 1957r przekazana władzom cywilnym, które wykorzystały ją do celów przemysłowych- mieściły się tam fermy drobiu oraz magazyny zbożowe.

Twierdza Boyen - fot. e-Mazury.com.pl
fot. e-Mazury.com.pl

W wyniku starań istniejącego od 1993r Towarzystwu Miłośników Twierdzy Boyen obiekt poddany jest konserwacji mającej na celu przywrócenie mu dawnej świetności. Od 1995r udostępniona jest dla turystów. Do zwiedzania oddano następujące jej częsci:

- Brama Giżycka
Brama Giżycka stanowiła główny wjazd do twierdzy od strony wschodniej i jest najbardziej rozbudowanym jej wejściem. Wzniesiona została w latach 1848-49 o czym inforumją nas daty wykute na kamiennych zwornikach.

Twierdza Boyen - fot. e-Mazury.com.pl
fot. e-Mazury.com.pl

Na całość tego zespołu składają sie trzy części: zewnętrznej (przejazd i wartownia), kaponiery (schronu bojowy i przejazd) oraz wewnętrznej (przejazd, wartownia, podręczny magazyn amunicji). Wewnątrz znajduje się popiersie Hermanna von Boyen. W sezonie letnim, w miejscu gdzie dawniej był magazynek, mieści się kasa biletowa, punkt Informacji Turystycznej, biuro przewodników i sklep z pamiątkami.

- Budynki koszarowe
Z myślą o załodze twierdzy (około 3000 osób) wybudowano pięć schronów i trzy budynki koszarowe - dwa na dziedzińcach bastionów Miecz i Hermanm, a trzeci na terenie śródszańca. Każdy z nich wyposażony był w kuchnię, magazyn żywności, areszt i agregat prądotwórczy. Duży nacisk położono na ochronę żołnierzy przed odłamkami pocisków- w tym celu okna zostały wyposażone w specjalne zasłony. Data budowy budynków koszarowych przypada na rok 1850.

- Stanowiska obserwacyjne (m.in eksperymentalna kopuła pancerna)
Twierdza została wyposażona w następujące stanowiska obserwacyjne: trzy obrotowe wieżyczki , stanowisko peryskopowe oraz eksperymentalną kopułę obserwatora. Dotychczas kopuły wyposażone były w ruchome siedzenie do którego obserwator mocowany był pasami, co zapewniało możliwość jego szybkiej ewakuacji- w przypadku gdy został ranny lub martwy siedzenie opuszczano szybem do dołu. Ta skomplikowana konstrukcja miała jednak pewne zasadnicze wady (m.in. wysokie koszty eksploatacji, niewygodna pozycja obserwatora, brak możliwości zmiany obserwtora na górze). Szukano więc lepszych rozwiąń - w nowym typie kopuły (1897r.) funkcjanalność została poprawiona poprzez wprowadzenie dwóch podestów- górnego, który służył obserwacji i dolny, do łączności. Ewakuację obserwatora umożliwiała ruchoma klapa. Nowy typ kopuły pomyślnie przeszedł test i był od tej pory stosowany masowo we wschodnich granichach niemieckich.

- Warsztat amunicyjny
Stosowany aż do połowy XIXw proch dymny nie był wdzięcznym materiałem do przechowywania, ponieważ wraz z upływem czasu twardniał i tracił swoje właściwości wybuchowe. Wskazane więc było uzbrajanie pocisków dopiero na chwilę przed ich użyciem. W rezultacie twierdza wyposażona została w dwa warsztaty amunicyjne. Ten przy Bastionie Miecz składał się z magazynu prochu, magazynu pocisków, miejsca gdzie uzbrajano pociski i windy amunicyjnej, obsługiwanej przez dwóch żołnierzy. Pod koniec XIXw, kiedy zaczęto stosować inny rodzaj amunicji, warsztaty zostały przekształcone na awaryjne stanowisko dowodzenia.

- Schrony pogotowia
W wyniku przeprowadzonej w latach 80-tych modernizacji twierdzy, na jej wałach utworzono siedem schronów pogotowia, mających za zadanie schronienia żołnierzy podczas silnego ostrzału. Każdy ze schronów wyposażony był w ławki i półki na plecaki.

- Kopuła pancerna
Główna kopuła pancerna (przy Bastionie Miecz) została osadzona w betonie o grubości 3m, pokryta stalowym pancerzem. Jej waga całkowita wynosi ponad 9 ton. W ramach oszczędności, zamiast mechanizmu obrotowego, wyposażona została w cztery otwory obserwacyjne.

Twierdza Boyen - fot. e-Mazury.com.pl
fot. e-Mazury.com.pl

- Stanowiska bojowe
Na terenie twierdzy znajduje się ponad 80 stanowisk bojowych, umożliwiających jej obronę okrężną. Amunicja dostarczana tam była za pomocą specjalnych pochylni.

- Brama Prochowa
Brama Prochowa służyła do zaopatrywania w amunicję i żywność żołnierzy walczących poza Twierdzą. Był to również dodatkowy wjazd od strony miasta. Początkowo zamykana była pancernymi wrotami poprzedzonymi zwodzonym mostkiem. Później mostek zastąpiono kratą a przed bramą zbudowano tzw. Rawelin- ziemną fortyfikację. Od wczesnych lat 80-tych na jego terenie wybudowano amfiteatr, w którym latem odbywają się przeróżne festiwale i występy.

- Laboratorium amunicyjne
W laboratoriach amunicyjnych nie tylko składowano i przygotowano proch, ale przede wszystkim testowano jakość prochu. Pod koniec XIXw zaadoptowano je na magazyn amunicji, do których korytarzem w kształcie litery "S" dojeżdżały napędzane ręcznie wózki.

- Kojec artyleryjski
Zadaniem kojców artyleryjskich była obrona terenów przylegających do Twierdzy. Wnętrze każdego z nich podzielone było na trzy kazmaty. Część kojców była dwupoziomowa. Ich ogrzewanie zapewnione było dzięki kominkom umieszczonych w ścianach schronów.

- Koszary zapasowe i piekarnia
Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie garnizonu niezbędne było wyposażenie obiektu w piekarnię, z trzema dużymi piecami, spichlerze zbożowe, własną studnię wodociągową oraz w magazyn zapasów.

- Brama Wodna
W założeniach, Brama Wodna miała usprawnić komunikację pomiędzy przystanią a projektowanym portem na dziedzińcu. Jednakże kiedy przystań zlikwidowano na korzyść toru kolejowego, Brama Wodna została przemurowana i zainstalowano w niej nowoczesny most zwodzony- jego naturalną pozycją był pion. Kiedy zachodziła konieczność opuszczenia mostu, podnoszono do góry jego przeciwwagi. Takie rozwiązanie było później z powodzeniem stosowane w większości pruskich fortyfikacji.

- Spichrze zbożowe
Gotowe spichrze zbożowe zostały przetransportowane do Twierdzy Boyen drogą wodną. Wcześniej wykorzystywane były w likwidowanym Forcie Lyck na wyspie Czarci Ostrów.
Drewniane spichrze na miejscu obmurowano cegłą.

- Wozownia i warsztaty zbrojmistrza
Można tu zobaczyć dwie wozownie (szopy na pojazdy), krytą ujeżdżalnię koni oraz warsztat zbrojmistrza, pełniący funkcję kuźni.

- Podziemne schrony koszarowe
Na terenie twierdzy znajduje się 5 schronów koszarowych. Każdy z nich składa sie z 6-8 pomieszczeń połączonych przejściem, wyposażony był w studnię i latrynę. Na początku XXw okna zamurowano i wprowadzono sztuczną wentylację.
Ponadto na terenie Twierdzy mieści się schronisko młodzieżowe, siedziba Towarzystwa Miłośników
Twierdzy Boyen a muzeum gdzie obejrzeć można makietę Twierdzy oraz różne eksponaty znalezione na jej terenie (jak np. Broń i inne militatria).Strona główna | O FirmieOgłoszenia | Reklama | Praca | Kontakt | e-mail
sprzęt rehabilitacyjny . sprzęt rehabilitacyjny . sprzęt rehabilitacyjny . sklep rehabilitacyjny . sprzęt laboratoryjny . sprzęt medyczny . sprzęt rehabilitacyjny . defibrylator . sprzęt szpitalny . sprzęt laboratoryjny . pulsoksymetr . spirometr . spirometry . aparat do krioterapii . waga medyczna . piłka do ćwiczeń . taśma do ćwiczeń . masaż limfatyczny . drenaż limfatyczny . bezdech senny . waga lekarska . masażer . destylator . krioterapia . Zakopane . wagi . Kaszuby . Viva Maria . stół do masażu . waga sklepowa . pulsoksymetry . poręcze do nauki chodzenia . aparat ekg . sprzęt do fizykoterapii . noclegi nad morzem . meble medyczne . waga hakowa . negatoskop . detektor tętna płodu . krzesła do poczekalni
Copyright C 2003