Mazury - Absolutnie wszystko o Mazurach. Noclegi, czarter, Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia, Mazury, Mazury, naszego serwisu. e-Mazury.com.pl
Wiatraki, Wiatrak, Mazury, Bęsia Wiatraki, Wiatrak, Mazury, Bęsia Wiatraki, Wiatrak, Mazury, Bęsia
  
  
  
  
  
   
REKLAMA

PRZEWODNIK - WIATRAKI - BĘSIA

Ogólnie o wiatrakach

Wiatraki towarzyszył ludzkości od wielu stuleci. Pierwsze wzmianki dotyczace wykorzystania energii wiatrowej pochodzą z 400 roku p.n.e. Wtedy to w Indiach wiatraki służyły do przepompowywania wody oraz mielenia ziarna. W krajach śródziemnomorskich i w Chinach wiatraki pojawiły się 400 lat poźniej. Pozostała część Europy skorzystała z dobrodziejstw jakie niesie ze sobą wiatrak dopiero w VIII wieku. Holendrzy rozpowszechnili wiatraki czteroskrzydłowe z obrotową głowicą - stąd popularna nazwa "wiatrak holenderski".

W Polsce wiatraki na dobre zagościły w XIV wieku, a najlepszy rozwój przypada na wiek XVIII - z uwagi na korzystną koniunkturę zbożową. Możemy zaobserwować trzy rodzaje wiatraków występujących na ziemiach Polskich.
Na północy powstawały budowle drewniane lub murowane. Na Pomorzu wiatraki miały kształt ściętego stożka, a na Mazurach przeważnie były budowane w oparciu o ośmioboczną podstawę.

Wiatrak holenderski
Wiatrak typu "holenderskiego"

Oba typy wiatraków posiadały głowicę ze skrzydłami i wałem napędowym. Młyny stałe z obrotową głowicą dawały możliwość umieszczenia wirnika na wyższym poziomie, a także wymagały mniejszych sił do obracania głowicy.
Innym typem wiatraków był tzw. "koźlak".

Wiatrak koźlak
Wiatrak typu "koźlak"

Występował przeważnie na Kujawach i w Wielkopolsce. Zbudowany był z drewna dębowego lub sosnowego, posiadał cztery śmigła osadzone na poziomym dębowym balu, którego oś przechodziła przez środek cieżkości młyna. Charakteryzują się tym iż cały budynek jest obracalny wokół sztembra (pionowego słupa). Koźlaki stanowiły najliczniejszągrupę wiatraków.
Ostatnim rodzajem wiatraków występujących na ziemiach polskich był tzw. "paltrak". Jest to jedna z późniejszych konstrukcji - stworzona w XIX wieku.

Aktualnie starodawne wiatraki znikają z krajobrazu. Nie są juz wykorzystywane do mielenia zboża. Ocalałe i remontowane są przeznaczane na muzea, galerie i kawiarnie. Spora część z nich stoi i ulega dewastacji. Z uwagi na piękno i malowniczość stanowią interesującą atrakcję turystyczną i fotograficzną. Pozostałości zabytkowych wiatraków możemy oglądać między innymi na Warmi i Mazurach.

 

Wiatrak w miejscowości Bęsia

W miejscowości Bęsia (położenie: N 53°56'; E 20°53') położonej 11 km na północ od Biskupca, nad Jeziorem Bęskim, znajduje się zabytkowy wiatrak holenderski. Jego powstanie datuje się na początek XIX wieku.

Zabytkowy Wiatrak we wsi Bęsia
Zabytkowy Wiatrak we wsi Bęsia
fot. e-Mazury.com.pl

Zobaczymy go jadąc z Biskupca do Reszla po prawej stronie na wzgórzu w miejscowości Bęsia. Obiekt został wybudowany na planie ośmioboku. Dolna część jest ceglana, a górna z drewna.

 

 

Inne wiatraki na Mazurach:

  • Wiatrak Grądzkie

  • Wiatrak Kleszewo


Strona główna | O FirmieOgłoszenia | Reklama | Praca | Kontakt | e-mail
sprzęt rehabilitacyjny . sprzęt rehabilitacyjny . sprzęt rehabilitacyjny . sklep rehabilitacyjny . sprzęt laboratoryjny . sprzęt medyczny . sprzęt rehabilitacyjny . defibrylator . sprzęt szpitalny . sprzęt laboratoryjny . pulsoksymetr . spirometr . spirometry . aparat do krioterapii . waga medyczna . piłka do ćwiczeń . taśma do ćwiczeń . masaż limfatyczny . drenaż limfatyczny . bezdech senny . waga lekarska . masażer . destylator . krioterapia . Zakopane . wagi . Kaszuby . Viva Maria . stół do masażu . waga sklepowa . pulsoksymetry . poręcze do nauki chodzenia . aparat ekg . sprzęt do fizykoterapii . noclegi nad morzem . meble medyczne . waga hakowa . negatoskop . detektor tętna płodu . krzesła do poczekalni
Copyright C 2003