Mazury - Absolutnie wszystko o Mazurach. Noclegi, czarter, Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia, Mazury, Mazury, naszego serwisu. e-Mazury.com.pl
Przewodnik, Wilczy Szaniec, Mazury, Przewodnik, Wilczy Szaniec, Mazury, Przewodnik, Wilczy Szaniec, Mazury, Zabytki, Wilczy Szaniec, Mazury, Przewodnik, Wilczy Szaniec, Mazury,
  
  
  
  
  

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą na defibrylatory. Produkty te nadają się do szybkiej reanimacji pacjentów u których nastąpiło zatrzymanie akcji serca. Dla placówek ginekologicznych polecamy aparaty ktg. Dla fizjoterapeutów mamy szeroki wybór asortymentu do kinezy terapii. W tym miesiącu polecamy stół do rehabilitacji. Dla klientów prywatnych możemy zaproponować najnowszy masażer cellulit. Zapraszamy.
   
REKLAMA

PRZEWODNIK - WILCZY SZANIEC - WOLFSCHANZE, GIERŁOŻ

Najbardziej znaną w Polsce i niewątpliwie jedną z bardziej znanych w Europie kwater niemieckich jest Wilczy Szaniec (Wolfschanze). Znajduje się ona w okolicach wsi Gierłoż (Görlitz).

Wilczy Szaniec, Wolfschanze, Gierłoż - fot. e-Mazury.com.pl
fot. e-Mazury.com.pl

Powstała w latach 1940-1944 z uwagi na plany Hitlera związane z atakiem na ZSRR. Miało powstać tam stanowisko dowodzenia oraz kwatera główna Hitlera. Zadanie znalezienia odpowiedniego miejsca powierzono mjr.Engelowi, płk. Schmundtowi oraz ministrowi uzbrojenia i amunicji Todtowi. Wybór padł na okolice Kętrzyna. Las położony 6km na wschód miał stać się kwaterą główną (Führerhauptquartier). Było to dogodne położenie pod względem militarnym z uwagi na pierścień fortyfikacji "Rejonu Umocnionego Giżycko". Dookoła znajdowały się jeziora, okolice były słabo zagospodarowane, zamieszkałe przez niewielką liczbę ludzi, teren porośnięty był lasami rosnącymi wśród bagien. Przez las przebiegała linia kolejowa i droga, dzięki czemu ułatwiony był transport materiałów budowlanych. To część z niewątpliwych zalet tej lokalizacji, jednak Niemcy napotkali na pewne niedogodności. Z uwagi na fakt, iż był to teren podmokły, bagnisty, poprzecinany licznymi strumieniami i pagórkowaty, trudno było ustawić wielotonowe bunkry. Wilgoć i długie zimy były uciążliwe dla mieszkańców kwatery.

Wilczy Szaniec, Wolfschanze, Gierłoż - fot. e-Mazury.com.pl
fot. e-Mazury.com.pl

Budowa Wilczego Szańca (Wolfschanze) rozpoczęła się w lecie 1940 roku pod przykrywką budowy zakładów chemicznych firmy "Chemishe Werke Askania" i trwała w trzech etapach do 1944 roku. Teren został podzielony na trzy strefy bezpieczeństwa (łącznie około 2,5 km2).

- Strefa I: strefa położona wewnątrz kompleksu. W tym miejscu znalazły się domy Göringa, Bormanna, siedziba Jodla oraz najbardziej strzeżone schrony: Hitlera, Göringa, Bormana, Keitla. Jako ciekawostkę można powiedzieć, że ściany schronu Hitlera początkowo miały 2m grubości. Gdy zagrożenie bombardowaniem stało się realne w 1944 roku cały bunkier oblano warstwą betonową. Powstała w ten sposób budowla miała ściany o grubości 7m i stropach grubości 8m, dzięki temu schron ten był odporny na wszelkie uderzenia pocisków w tamtych czasach. Oprócz tego zlokalizowano tu centrale łączności, biuro prasowe, budynki ochrony i specjalnie dla Hitlera kino i herbaciarnia.

- Strefa II: strefa położona po południowej stronie drogi. W tym miejscu znalazły się budynki komendantury kwatery, a także schrony dowództwa Wehrmachtu. Lokalizacje znalazły tu także kasyno, dowództwo Luftwaffe, Kriegsmarine, ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Uzbrojenia i Amunicji, bocznica i stacja kolejowa.

- Strefa III: strefa położona w zewnętrznej części kompleksu. Znalazły się tutaj magazyny, pomieszczenia ochrony, posterunki, zaplecze techniczne.

Wilczy Szaniec, Wolfschanze, Gierłoż - fot. e-Mazury.com.pl
fot. e-Mazury.com.pl

Teren został osłonięty siatkami maskującymi, uzupełniono zieleń, a w Wilamowie(Wilhelmsdorf) odległym o około 5 km zbudowano lotnisko. Najważniejszy "lokator" - Adolf Hitler - przybył do nowowybudowanej kwatery 23 czerwca 1941 roku. Od tego czasu Hitler rzadko opuszczał to miejsce.

Wilczy Szaniec, Wolfschanze, Gierłoż - fot. e-Mazury.com.pl
fot. e-Mazury.com.pl

Wnętrza bunkrów były skromne. Sekretarka Hitlera - Christa Schroeder opisała je w następujący sposób: "Bunkier, w którym śpimy ma wielkość przedziału kolejowego, a boazeria jest z jasnego drewna, co sprawia miłe wrażenie. Mieści się w nim toaletka do mycia, z wiszącym nad nią lustrem, i małe radio Siemensa. Bunkier ma nawet ogrzewanie elektryczne, które oczywiście nie jest włączone, a także scienne lampki o pięknym kształcie i wąskie twarde łóżko wyścielone trawą morską...W pomieszczeniach jest wręcz zbyt chłodno. Łóżko trzeba zawsze ogrzewać i osuszać ciepłem własnego ciała, bo ciągle jest wilgotne." (Ch.Schroeder Warszawa 1999). Bunkier Hitlera opisał Speer: "Jeśli coś   jako symbol sytuacji może być wyrażone w formie budowli, to właśnie ów schron: z zewnątrz podobny do staroegipskiego grobowca, był właściwie jednym wielkim klocem betonowym, bez okien, bez bezpośredniego dopływu powietrza, budynkiem, którego ściany betonowe było wielokrotnie większe od powierzchni użytkowej. W tym grobowcu żył on, pracował i spał."(Albert Speer (Warszawa 1990)).

Jeśli mówi się o Wilczym Szańcu (Wolfschanze) trzeba wspomnieć o zamachu na Hitlera. Zdarzyło się to 20 lipca 1944 roku w baraku narad. Spisek ten zorganizowała była grupa wyższych oficerów niemieckich skupionych wokół osoby generała Olbrichta. Głównym pomysłodawcom był Claus Schenk hrabia von Staufenberg.

Bomba została umieszczona pod stołem w miejscu gdzie toczyła się narada z udziałem Hitlera. Wodza ochroniła solidna konstrukcja stołu dębowego (blat i potężna noga). W 48 rocznicę dokonania zamachu odsłonięta została tablica pamiątkowa upamiętniająca wydarzenia z czasów ostatniej wojny.

Wilczy Szaniec, Wolfschanze, Gierłoż - fot. e-Mazury.com.pl
fot. e-Mazury.com.pl

Hitler opuścił Wilczy Szaniec (Wolfschanze) 20 lipca 1944 roku. Na skutek ofensywy rosyjskiej rozpoczętej 12 stycznia 1945 roku, 24 stycznia Niemcy dokonali zniszczenia kwater detonując potężne ładunki wybuchowe. Od 1959 roku cały teren jest dostępny do zwiedzania dla turystów.

Wilczy Szaniec, Wolfschanze, Gierłoż - fot. e-Mazury.com.pl
fot. e-Mazury.com.pl


 

 

 


Strona główna | O FirmieOgłoszenia | Reklama | Praca | Kontakt | e-mail
Copyright C 2003